חיפוש
 
לדף הבית >>     לשכת המסחר >>

לשכת המסחר ירושלים: הנחיות למעסיק בדבר טופס 161 החדש – הודעה על פרישה מעבודה

 

בתאריך 19 באפריל 2023, הוציאה רשות המיסים הנחיה בדבר שימוש בטופס 161 חדש – הודעה בדבר פרישה מעבודה. הנחיה זו הופנתה למעסיקים , לשכות שכר וקופות גמל  בעניין כספי הפיצויים שהועמדו לרשות העובד בעת פרישה והן של העובדים שפרשו ביחס לבחירתם ובקשתם בנוגע לכספי הפיצויים .

 

נכון להיום המעסיקים מדווחים על פרישה באמצעות טופס 161 – "הודעת מעסיק על פרישה". כאשר בחירת העובדים, ביחס למענקי הפרישה , מדווחת באמצעות טופס 161א – "הודעת עובד עקב פרישה מהעבודה" ( להלן: "הטפסים הישנים"). הטופס החדש שפרסמה הרשות יחליף את שני הטפסים הישנים.

החובה למילוי ודיווח באמצעות הטופס החדש חלה בעת הפרישה המוחלטת והסופית של העובד, בין אם הכספים שנצברו לזכותו, משולמים על ידי המעסיק במישרין ובין אם באמצעות קופות גמל.

הטופס החדש בנוי משלושה חלקים:

  • חלק א’ – הודעת מעסיק: במסגרת חלק זה המעסיק ידווח את כל הפרטים ביחס לפרישת העובד.
  • חלק ב’ – הודעת עובד: במסגרת חלק זה העובד נדרש למלא את בקשותיו ביחס למענקים שהועמדו לרשותו ובנוסף, נדרשות הצהרותיו, המשליכות על אירוע הפרישה.
  • חלק ג’ – חישוב המעסיק והנחיות לקופות הגמל: במסגרת חלק זה ובכפוף לתנאים המפורטים בו, המעסיק ינחה את קופות הגמל בנוגע לאפיון הכספים וניכוי המס.
  • לאחר מילוי חלק ג , על המעסיק למסור את הטופס לפקיד השומה וכן לעובד / לשאיריו או למי מטעמם.

מועד התחולה – 1 בנובמבר 2023

בהמשך להנחיה של רשות המיסים מיום 19 באפריל 2023, בה נקבע כי יחל שימוש במסמך 161 החדש ביולי 2023 ולאור בקשות לדחיית מועד כניסתה לתוקף של הודעה על פרישה מעבודה באמצעות טופס 161 החדש, רשות המיסים עדכנה כי החובה להודיע באמצעות הטופס החדש תחל מתאריך ה-1 בנובמבר 2023 (מועד התחולה) במקום ביולי 2023, וזאת ביחס לאירועי פרישה החלים ממועד זה ואילך. חובה כאמור תחול גם ביחס לאירועי פרישה שהתרחשו לפני מועד התחולה, אך דווחו לראשונה על ידי המעסיק ממועד התחולה ואילך.

המעסיק רשאי להודיע על אירוע הפרישה באמצעות הטופס החדש גם טרם מועד התחולה.
בנוסף, לאור שאלות שעלו, פרסמה הרשות גם הבהרות ודגשים בנוגע לטופס החדש.
מצ"ב מכתבי מס הכנסה בנושא וכן טופס 161 חדש

להלן קישור לחוזר מס הכנסה ולפירוט הנחיות למילוי

להלן קישור למסמך המלא של רשות המיסים

להלן קישור לטופס 161 החדש

 
 
 
למה  mcity

למה mcity

יולי לב מתראיין בערוץ 13

יולי לב מתראיין בערוץ 13

 
 

זכויות הפציינט בעת רשלנות רפואית

תושב העיר פונה לעו”ד ניסן מנו, מנהל פורום בתחום רשלנות רפואית ונזקי גוף, בשאלה:”ניסן שלום. הייתי בטרם בגין כאבים חזקים באוזן ובלסת. נאמר לי שיש לי דלקת באוזן. לאחר מכן התגלה שבכלל זה נובע מעומס על הצוואר שהשליך על הלסת ויצר שם מעין דלקת וטופלתי בפיזיותרפיה. האם זה נחשב לרשלנות מצד הרופא שבדק אותי בטרם והביא לי טיפות אנטיביוטיות לאוזן שבכלל לא היה בהן צורך. במידה וכן מה עושים, זה קרה לפני מס` חודשים”. לתשובת המומחה- כנסו...

מהו סעיף 26 לחוק הירושה ולמה חשוב להכירו

 

צוואה היא האמצעי המשפטי הטוב ביותר מבחינתו של אדם להורות כיצד הוא מעוניין לחלק את רכושו עם הליכתו לבית עולמו. מדובר במסמך משפטי מחייב המבוסס על כיבוד רצון המת המהווה לדברי כבוד הנשיא בדימוס, אהרון ברק, ”חלק מתרבותנו הכללית והמשפטית” וכן ”עיקרון ידוע של המשפט העברי לפיו מצווה לקיים את דבר המת”. להמשך קריאת המאמר של עו”ד גילה עיני, מומחית לדיני משפחה, גישור ועוד, כנסו...

החלקה באולם אירועים- מי ישלם פיצויים?

 

תושבת העיר פונה לעו”ד ניסן מנו, מנהל פורום בתחום רשלנות רפואית ונזקי גוף, בשאלה: ”שלום רב, הייתי בחתונה של חברתי הטובה והחלקתי בשירותים בגלל שהרצפה הייתה רטובה. עקב כך שברתי את הרגל. האם במצב כזה ניתן לתבוע ואיך מתנהל התהליך, תודה”. לתשובת המומחה- כנסו

 
 

 

 

יש לי שאלה לגדי ברקאי
ברקי יש לי שאלה

 

מדורים