חיפוש
 
לדף הבית >>     בריאות >>

הקשר שבין זיהום אוויר לכולסטרול

 

עדות נוספת לסכנות זיהום האוויר על בריאותנו: מחקר חדש מצא כי אנשים שחיים בקרבת מקורות זיהום אוויר תחבורתי עלולים להיות בסיכון גבוה יותר ללקות במחלות לב, זאת משום שחלקיקי הזיהום הזעירים מפחיתים את רמות הכולסטרול ”הטוב” HDL. המחקר פורסם בכתב העת Arteriosclerosis. חוקרים בעבר מצאו... להמשך קריאת הכתבה של ד”ר יוסף רחמים, מנהל פורום לרפואה אינטגרטיבית- כנסו...

 

הקשר שבין זיהום אוויר לכולסטרול

עדות נוספת לסכנות זיהום האוויר על בריאותנו: מחקר חדש מצא כי אנשים שחיים בקרבת מקורות זיהום אוויר תחבורתי עלולים להיות בסיכון גבוה יותר ללקות במחלות לב, זאת משום שחלקיקי הזיהום הזעירים מפחיתים את רמות הכולסטרול ”הטוב” HDL. המחקר פורסם בכתב העת Arteriosclerosis. חוקרים בעבר מצאו כי נשים שגרו בקרבה הגדולה ביותר לאזורים בעלי שיעור זיהום גבוה היו בסיכון הגבוה ביותר לבריאותן, בעוד נשים שהתגוררו בערים נקיות יותר היו בעלות הסיכון הנמוך ביותר למות ממחלות לב וכלי דם. עוד הראו ממצאי המחקר כי כל עלייה של 10 יחידות בריכוז החלקיקים המזהמים באוויר, הביאה לעלייה של 76% בסיכון למות ממחלות לב. ככל שהחשיפה למזהמים הייתה ארוכה יותר - כך גדל סיכון התחלואה.

הקשר המפתיע בין זיהום אוויר לכולסטרול 

 מחקר חדש בארה"ב מצא קשר בין חשיפה לזיהום אוויר ובין ירידה ברמת הכולסטרול "הטוב" - HDL, שמפנה שומנים מסוכנים מהדם. התוצאה: סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם לנחשפים לחלקיקי זיהום

 עדות נוספת לסכנות זיהום האוויר על בריאותנו: מחקר חדש מצא כי אנשים שחיים בקרבת מקורות זיהום אוויר תחבורתי עלולים להיות בסיכון גבוה יותר ללקות במחלות לב, זאת משום שחלקיקי הזיהום הזעירים מפחיתים את רמות הכולסטרול "הטוב" HDL. המחקר פורסם בכתב העת Arteriosclerosis.

כולסטרול HDL אחראי על פינוי השומנים המסוכנים שגורמים לחסימות כלי דם, ובכך מסייע בהורדת הסיכון ללקות במחלות לב.

במחקר החדש נבדקו 6,654 גברים ונשים שגילם הממוצע היה 62, מחציתם מעשנים בהווה או בעבר. כ-16% מהמשתתפים נטלו תרופות להורדת כולסטרול, וכ-45% סבלו מלחץ דם גבוה. אף אחד מהנבדקים לא סבל ממחלת לב וכלי דם בתחילת המחקר.

החוקרים התמקדו ברמות זיהום המכונות PM2.5 – תערובת מוצקים וטיפות נוזליות שחלקיקיה קטנים מ-2.5 מיקרומטר, ויכולים להכיל אבק, לכלוך, פיח ועשן, ובפחמן שחור – רכיב של זיהום חלקיקי שנוצר כתוצאה משריפת דלקים.

חלקיקי הזיהום המסוכנים נפלטים מכלי רכב, מפעלים ומקורות תעשייתיים אחרים(צילום: AFP)

החוקרים בדקו, על פי כתובות המגורים של המשתתפים, את רמת החשיפה הממוצעת שלהם לחלקיקי PM2.5 ופחמן שחור במשך 12 חודשים. במקביל, נבדקו גם רמות הכולסטרול HDL של הנחקרים, ומדד נוסף שנחשב בקרב מדענים כדרך מדויקת להערכת סיכון למחלות לב ומכונה "ספירת חלקיקי HDL".

ממצאי המחקר הראו כי אלה שנחשפו לרמות גבוהות יותר של פחמן שחור היו בעלי רמות נמוכות יותר של הכולסטרול הטוב, בהשוואה למשתתפים עם חשיפה מועטה לזיהום או ללא חשיפה כלל. ההבדל היה קטן, אך לדברי החוקרים – משמעותי מבחינה סטטיסטית. חשיפה גבוהה יותר לפחמן שחור במשך שנה נמצאה קשורה גם לספירת חלקיקי HDL נמוכה יותר.

"אנחנו עדיין לא בטוחים לגמרי מדוע זיהום אוויר עלול להוריד את ה-HDL", אמרו החוקרים, "אבל ייתכן שתגובות דלקתיות לזיהום האוויר משנות חלק מהחלבונים בכולסטרול הטוב, מה שהופך אותו לפחות יעיל בהגנה על הגוף מפני מחלות לב וכלי דם".

מחקרים קבעו: מגורים באזורי זיהום גבוה מסוכנים לבריאות

מחקרים רבים כבר הראו בעבר כי זיהום האוויר מסכן לא רק את מערכת הנשימה ובכך מגביר את שכיחות מחלות הריאה, אלא גם עלול לגרום להתקף לב ושבץ. חלק מהמחקרים הראו כי נשימת אדי זיהום ממנועי דיזל מפריעה ליכולת פירוק קרישי דם.

מחקרים אחרים, שכללו אלפי אנשים, מצאו כי זיהום האוויר בעיר מגביר את סיכון התמותה ממחלות לב ושבץ מוחי. החוקרים גילו כי חלקיקים זעירים בזיהום האוויר, בעיקר אלה שנפלטו מאגזוזי כלי רכב, מפעלים ומקורות תעשייתיים אחרים, היו המרכיבים העיקריים שהביאו לסיכון התמותה המוגבר.

חוקרים בעבר מצאו כי נשים שגרו בקרבה הגדולה ביותר לאזורים בעלי שיעור זיהום גבוה היו בסיכון הגבוה ביותר לבריאותן, בעוד נשים שהתגוררו בערים נקיות יותר היו בעלות הסיכון הנמוך ביותר למות ממחלות לב וכלי דם. עוד הראו ממצאי המחקר כי כל עלייה של 10 יחידות בריכוז החלקיקים המזהמים באוויר, הביאה לעלייה של 76% בסיכון למות ממחלות לב. ככל שהחשיפה למזהמים הייתה ארוכה יותר - כך גדל סיכון התחלואה.

****רוצים לדעת כיצד****

*******ניתן להפחית כולסטרול,

******לשפר רמת הומוגלובין ,

*******לשפר חמצן בדם,

******להפחית לחץ דם.

התקשרו או שלחו לי הודעה

http://www.maagal-haim.com/DEFAULT.asp

יש לכם עוד שאלות לד”ר רחמים יוסף, פורום המומחים של mcity ייעוץ וטיפול ברפואה אינטגרטיבית,h.D? כנסו!

0537739220   האתר שלי

 

 
 
 
למה  mcity

למה mcity

יולי לב מתראיין בערוץ 13

יולי לב מתראיין בערוץ 13

 
 

זכויות הפציינט בעת רשלנות רפואית

תושב העיר פונה לעו”ד ניסן מנו, מנהל פורום בתחום רשלנות רפואית ונזקי גוף, בשאלה:”ניסן שלום. הייתי בטרם בגין כאבים חזקים באוזן ובלסת. נאמר לי שיש לי דלקת באוזן. לאחר מכן התגלה שבכלל זה נובע מעומס על הצוואר שהשליך על הלסת ויצר שם מעין דלקת וטופלתי בפיזיותרפיה. האם זה נחשב לרשלנות מצד הרופא שבדק אותי בטרם והביא לי טיפות אנטיביוטיות לאוזן שבכלל לא היה בהן צורך. במידה וכן מה עושים, זה קרה לפני מס` חודשים”. לתשובת המומחה- כנסו...

מהו סעיף 26 לחוק הירושה ולמה חשוב להכירו

 

צוואה היא האמצעי המשפטי הטוב ביותר מבחינתו של אדם להורות כיצד הוא מעוניין לחלק את רכושו עם הליכתו לבית עולמו. מדובר במסמך משפטי מחייב המבוסס על כיבוד רצון המת המהווה לדברי כבוד הנשיא בדימוס, אהרון ברק, ”חלק מתרבותנו הכללית והמשפטית” וכן ”עיקרון ידוע של המשפט העברי לפיו מצווה לקיים את דבר המת”. להמשך קריאת המאמר של עו”ד גילה עיני, מומחית לדיני משפחה, גישור ועוד, כנסו...

החלקה באולם אירועים- מי ישלם פיצויים?

 

תושבת העיר פונה לעו”ד ניסן מנו, מנהל פורום בתחום רשלנות רפואית ונזקי גוף, בשאלה: ”שלום רב, הייתי בחתונה של חברתי הטובה והחלקתי בשירותים בגלל שהרצפה הייתה רטובה. עקב כך שברתי את הרגל. האם במצב כזה ניתן לתבוע ואיך מתנהל התהליך, תודה”. לתשובת המומחה- כנסו

 
 

 

 

יש לי שאלה לגדי ברקאי
כל מה שקורה בעיר באנר הדר

 

מדורים